Projekat „PES – Prevencija, edukacija i socijalizacija” koji se bavi temom prevencije bolesti zavisnosti od interneta kod učenika viših razreda osnovnih i srednjih škola dobio je podršku Gradske opštine Stari grad. Tim povodom, predstavljen je danas direktorima starogradskih osnovnih i srednjih škola, predstavnicima učeničkog parlamenta i Saveta roditelja u skupštinskoj sali opštine.
Inicijativu za sprovođenje ovog projekta preduzelo je Udruženje priređivača igara na sreću AGOS, a podrška za realizaciju stigla je kako iz Ministarstva zdravlja, tako i iz Ministarstva prosvete Republike Srbije. Projekat pokriva rastuće probleme koje izaziva zavisnost od interneta među adolescentima, a cilj je da se ovim mladim pojedincima pruže veštine, znanja i resursi potrebni za prevenciju i borbu protiv ovog problema.
U uvodnom delu prezentacije, prisutnima se obratio naš istaknuti sportista i reprezentativac Dragan Škrbić, ambasador Projekta „Prevencija, edukacija i socijalizacija”, a posle toga, predavanje je održala Sara Gašić, diplomirani psiholog i porodično sistemski savetnik.
Dragan Škrbić je ovim povodom istakao značaj saradnje sa gradskim opštinama i izrazio zahvalnost Gradskoj opštini Stari Grad na ustupljenom prostoru za prezentaciju i kontakte sa direktorima školskih ustanova. “Zahvaljujem se Gradskoj opštini Stari Grad što su prepoznali važnost ove teme i našeg Projekta i pozvali direktore osnovnih i srednjih škola, predstavnike đačkog parlamenta i roditelje da se upoznaju sa našim radom i planovima. Ovakve događaje smatramo efektivnim jer okupljamo više značajnih predstavnika škola na jednom mestu i možemo zajedno da razgovaramo i razmenimo iskustva, kao i da planiramo dalje aktivnosti.”
Član veća Gradske opštine Stari Grad za sport, Nedeljko Jovanović, zahvalio se predstavnicima Udruženja “PES”, na širenju svesti o ovom problemu i nastojanju da edukuju i informišu mlade, njihove roditelje i nastavnike o načinima pravilnog korišćenja interneta i prevenciji zavisnosti.
Prezentacija projekta kao i radionice sa učenicima i roditeljima do sada su održane u dve beogradske škole – Sportskoj gimnaziji „Sportium” i školi „Ruđer Bošković”. Aktivnosti projekta se intenzivno nastavljaju i u novoj školskoj godini, a radionice su osim u školama, planirane i za mlađe kategorije sportskih klubova.
Teme koje su pokrivene u okviru projekta su realnost digitalnog sveta, mogući štetan sadržaj i potencijalni rizici po mentalno zdravlje dece, uticaj roditelja i zajednice na korišćenje interneta kod dece, kao i predstavljanje alata koji mogu pomoći pri sprečavanju online bolesti zavisnosti.
Sprovođenje Projekta planirano je za naredne četiri godine, tako što će psiholog PES Udruženja održati niz radionica u osnovnim i srednjim školama posebno prilagođenih učenicama, a posebno njihovim roditeljima. Cilj je da se u tom periodu gradi pratnerstvo sa školama, nastavnicima, roditeljima i javnošću kako bismo zajedno govorili o problemima i udruženim snagama sprečili pojavu online bolesti zavisnosti. Više o Projektu možete pročitati na zvaničnoj veb stranici https://www.projekatpes.rs/