Centar za edukaciju i društvenu emancipaciju mladih (CEDEM) organizovao je danas, pod pokroviteljstvom opštine Stari grad, a uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Centra za ekološku politiku i održivi razvoj Fakulteta političkih nauka, „Školu održivog razvoja“, treću godinu za redom.
U skladu sa propisanim epidemiološkim merama, u svečanoj opštinskoj sali, predavanjima o osnovnim pojmovima održivog razvoja, panel diskusiji „kako mladi utiču na održivi razvoj i ekologiju“, kao i predstavljanju dobrih praksi iz eko-preduzetništva, prisustvovalo je 50 mladih srednjoškolaca i studenata beogradskog univerziteta, kao i predstavnici Omladinske mreže Srbije, partnera projekta.
„Školu održivog razvoja“ su svečano otvorili Pajazit Pomak, predsednik Upravnog odbora CEDEM-a, profesor dr Darko Nadić, prodekan Fakulteta političkih nauka i Maša Vračar, projekt menadžer.
„ Kroz našu školu je u protekle tri godine prošlo preko 150 mladih ljudi. Osim što su naučili osnove o održivom razvoju, oni su se međusobno upoznali i nastavili druženje i saradnju. Želim da se zahvalim našim domaćinima, opštini Stari grad, jer je omogućila da školu održimo u sali koja je primerena propisanim epidemiološkim merama“, rekao je Pomak i najavio da će se narednih meseci, uz podršku ministarstva prosvete „Škola održivog razvoja“ realizovati u još nekoliko gradova u Srbiji.
„Vi ste mlada generacija koje treba da menja Svet na bolje, a da biste ga menjali treba prvo da promenite sebe i svoje okruženje. Sve što danas naučite o održivom razvoju i ekologiji širite dalje. Naš cilj je da edukujemo, socijalizujemo i polako menjamo svest ljudi o temama važnim za savremeno društvo, da pomirimo ekonomiju i ekologiju na dobrobit čovečanstva, kao i očuvanja i zaštite prirodne sredine naše Planete“, istakao je profesor Nadić i u ime Upravnog odbora CEDEM-a zahvalio opštini Stari grad.
S obzirom da je pojam održivog razvoja sveobuhvatan, da podrzumeva i ekonomski i socijalni kontekst, opština Stari grad realizuje niz ekoloških programa u partnerstvu sa Gradom i Republikom. Nedavno je ispred opštine postavljen prvi urbani foto-bioreaktor u Srbiji, „LIQUID 3“ – „tečno drvo“ novo bio-tehnološko rešenje za prečišćavanje vazduha i smanjenje emisije ugljen-dioksida. U saradnji sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine i „Zelenilom Beograd“ realizovan je projekat „Ozeleni Stari grad”, sadnjom novih drvoreda na Dunavskom keju. Opština sprovodi i edukativne akcije kako bi kod građana, a posebno najmlađih, podigla svet o očuvanju životne sredine. U saradnji sa JKP „Gradska čistoća“ u toku je akciju „Stari grad misli na reciklažu“, čiji je cilj pravilno odlaganja i reciklaža otpada, a na Starom gradu je postavljeno više stotina reciklažnih đubrijera. U toku je čišćenje grafita sa fasada zgrada pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Uskoro kreće izgradnja „Linijskog parka“ na mestu nekadašnje železničke pruge od Pristaništa do Pančevačkog mosta. „Linijski park“ će transformisati Stari grad u zelenu oazu, značajno će smanjiti zagađenje vazduha i omogućiti prilaz obalama Dunava.