Opština Stari grad već nekoliko meseci uspešno sprovodi projekat u okviru Dunavskog transnacionalnog programa pod nazivom „Unlocking the potentials for business and social innovation in the Danube Region by equipping young people with new generation skills“ – NewGenerationSkills.
Predstavnici opštinskog tima i „Instituta Mihajlo Pupin“ prisustvovali su, sa partnerima iz Mađarske, Slovenije, Češke, Bugarske, Rumunije i Austrije, projektnom, transnacionalnom sastanku, koji je od 24. do 26. januara, organizovala Opština Maribor i „Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti PRIZMA“.
Ovo je bila prilika da se razmene iskustva u realizaciji i napretku uspostavljanja transnacionalnog koncepta „Inovacionih laboratorija” u svih sedam zemalja učesnica, što je jedan od glavnih ciljeva projekta, kao i da se predstavi program njihovog rada kroz transnacionalni koncept „Dinamičkog paketa učenja”.
„Inovacione laboratorije” treba da podrže i održe, razvoj svih potencijala mladih kroz unapređenje njihovih znanja i veština, razvoj povoljnog okruženja, u okviru kojeg će im biti dostupni alati i pomoć da svoje inovativne ideje pretvaraju u uspešne poslovne poduhvate, koji sa sobom nose i društveno-korisnu komponentu.
U okviru mini-radionica, tematski je razmatrano kako angažovati, zainteresovati i uključiti omladinu u projektne aktivnosti, socijalne inovacije i njihova uspešnost na lokalnom nivou, kako prilagoditi pomenute transnacionalne koncepte „Inovacionih laboratorija” i „Dinamičkog paketa učenja” lokalnim uslovima, kao i kako obezbediti održivost i finansiranje i uspostavljanje lokalnog menadžmenta i operativnog tima „Inovacione laboratorije”.
Ovo je bila prilika i da partneri projekta razmene iskustva i predstave „primere dobre prakse” za organizovanje mladih i stvaranje povoljnog okruženja za usavršavanje i razvoj samostalnog biznisa. Drugog dana rada predstavljeni su Lokalni akcioni planovi partnera, izazovi i prepreke sa u njihovoj izradi, kao i koraci koji predstoje u narednoj fazi projekta.
U okviru radionice „Train the Trainers” učesnici su se upoznali sa metodama poslovne edukacije u okviru „Dinamičkog paketa učenja” (hakaton, dizajnirano razmišljanje, pisanje biznis koncepta…)
Završnom radnom sastanku, na kome su opština Ujbuda (Mađarska), kao vodeći partner projekta, kao i predstavnici GO Stari grad i partnera iz Bugarske i Slovenije, predstavili sveukupni napredak i dostignuća u prvih godinu dana projekta, prisustvovao je i predstavnik Zajedničkog sekretarijata Delegacije Evropske unije iz Budimpešte, zadužen za Dunavski transnacionalni program – NewGenerationSkills.
Više informacija o projektu možete naći na www.interreg-danube.eu/newgenerationskills, a njegovu realizaciju možete pratiti i na fejsbuk stranici: NewGenerationSkills MSG