У великој сали Градске општине Стари град у четвртак, 7 новембра, са почетком у 12,00 часова, одржаће се презентација клиничке студијe „Примена плаво-зелених решења за здравије градове” пројекта „HEART” (Hеаlthier Cities through Blue-Green Regenerative Technologies: the HEART Approach).
Суграђанима ће од стране учесника, лекара и представника пројекта, бити упућен позив да се укључе у студију, која се реализује у три европска града: у Архусу (Данска), у Атини (Грчка), и у Београду, на три локације: Кошутњак, Калемегдан и Ада Циганлија.
Главни циљеви истраживања и клиничке студије су процена утицаја плаво зелених решења (ПЗР), односно боравка у парковима и другим зеленим зонама, као и подручјима крај воде, на особе оболеле од једне од четири групе болести (менталне, метаболичке, кардиоваскуларне, респираторне), али и на здраве особе, као и да, уз употребу информационо-комуникационих технологија, промовише здравији начин живота.
„Крајњи циљ јесте да се помогне доносиоцима одлука на националном и локалном нивоу да одговоре на еколошке изазове и предложимо унапређење постојећих или стварање нових планова за обновљиве урбане средине и екосистеме, узимајући у обзир елиминацију неједнакости међу становницима градова и потребе различитих група грађана. Позивамо све заинтересоване Старограђане да присуствују презентацији и да се се укључе у ово здравствено истраживање“, каже Бојан Бојић, руководилац Одељења за друштвене делатности и пројекта развоја ГО стари град, која је један од партнера пројекта из наше земље.
Од учесника клиничке студије у Београду се очекује да два до три пута недељно, током периода од 3 месеца, проведу 45 до 75 минута у парковима Калемегдан, Кошутњак или Ада Циганлија. Од наведених 45-75 минута, предлаже се да се најмање 30 минута буде проведено кроз шетњу, вожњу бицикла, коришћење справа за вежбање на отвореном, према личним могућностима и склоностима учесника. Услов је да током боравка носе наруквицу са биосензорима и укључе одговарајуће апликације на свом телефону. Резултати мерења користиће се за процену утицаја посета парковима на здравље и емоционални статус учесника.
Очекује се да ће ова студија побољшати физичко, здравствено и ментално здравље свих учесника, а учешће у овој студији је потпуно добровољно. Напомињемо да заинтересовани Старограђани могу учествовати у клиничкој студији ако су пунолетни, са 18 или више година, и ако болују од неке од следећих болести, за коју узимају прописану терапију: ангина пекторис – исхемијске болести срца, хипертензије, стања после шлога, астме, хроничне опструктивне болести плућа, анксиозности, депресије, гојазности, дијабетеса или имате макар један од следећих фактора ризика: повишен шећер у крви, снижене вредности ХДЛ холестерола, повишену вредност триглицерида, велики обим струка. Такође, услов за учешће је и да се узима терапија које је непромењена најмање месец дана. Довољно је да су заинтересовани доброг физичког стања да могу да посећују паркове, да не пате од тешке болести, да поседу и знају да користите паметни телефон и да имају укључен интернет у пакету мобилних података.
Важно је да се студија спроводи у складу са важећим прописима о заштити података, тако да су сви лични подаци који се прикупљају у централну базу података тј. имају додељену шифру. То значи да особе које врше обраду података не могу да их повежу са личним подацима учесника. Својим потписом на обрасцу информисаног пристанка, учесници дају сагласност да истраживачки тим чува и обрађује податке у сврху ове студије.
Пријаве се врше попуњавањем пријавног формулара, који ни на који начин неће бити обавезујући. Тим пројекта ће прегледати попуњене пријаве и контактирати оне суграђане који испуњавају критеријуме за учешће у истраживању.
Линк за пријавни формулар, као и све остале информације у вези са студијом „HEART” можете добити слањем упита на e-mail: heart.misovic@gmail.com
Након пријаве за учешће и попуњавања формулара, лекар истраживач ће утврдити да ли испуњавате услове за учешће у студији. Онима који испуњавају, биће послата позивница за долазак на први специјалистички преглед (кардиолога, ендокринолога, психијатра или пулмолога) у КБЦ „Др Драгиша Мишовић-Дедиње”. У складу са природом болести, пријављени ће проћи лабораторијске анализе, и кроз специфичне тестове – ултразвук срца, спирометрија итд.
Такође, учесницима је обезбеђена наруквица која има за циљ да прикупља биосигнале, као и апликације и одговарајућа обука за њихово коришћење, добиће инструкције за посете парковима и попуњавање посебно креираних упитника. Након периода од три месеца, уз предуслов да су пратили инструкције свог лекара, обавиће се контролни преглед, са правом да се задржи наруквица.
Пројекат „HEART” финансиран је из ЕУ програма „HORIZON2020 “, у коме учествује 19 партнерских институција из Европе. Координатор пројекта је Национални Технички Универзитет у Атини. Осим КБЦ „Др Драгиша Мишовић-Дедиње“, партнери из Србије су Градска општина Стари град, Институт за јавно здравље Милан Јовановић Батут, Компанија „ЕнПлус“ и Удружење „Миксер“.