U velikoj sali Gradske opštine Stari grad u četvrtak, 7 novembra, sa početkom u 12,00 časova, održaće se prezentacija kliničke studije „Primena plavo-zelenih rešenja za zdravije gradove” projekta „HEART” (Healthier Cities through Blue-Green Regenerative Technologies: the HEART Approach).
Sugrađanima će od strane učesnika, lekara i predstavnika projekta, biti upućen poziv da se uključe u studiju, koja se realizuje u tri evropska grada: u Arhusu (Danska), u Atini (Grčka), i u Beogradu, na tri lokacije: Košutnjak, Kalemegdan i Ada Ciganlija.
Glavni ciljevi istraživanja i kliničke studije su procena uticaja plavo zelenih rešenja (PZR), odnosno boravka u parkovima i drugim zelenim zonama, kao i područjima kraj vode, na osobe obolele od jedne od četiri grupe bolesti (mentalne, metaboličke, kardiovaskularne, respiratorne), ali i na zdrave osobe, kao i da, uz upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija, promoviše zdraviji način života.
„Krajnji cilj jeste da se pomogne donosiocima odluka na nacionalnom i lokalnom nivou da odgovore na ekološke izazove i predložimo unapređenje postojećih ili stvaranje novih planova za obnovljive urbane sredine i ekosisteme, uzimajući u obzir eliminaciju nejednakosti među stanovnicima gradova i potrebe različitih grupa građana. Pozivamo sve zainteresovane Starograđane da prisustvuju prezentaciji i da se se uključe u ovo zdravstveno istraživanje“, kaže Bojan Bojić, rukovodilac Odeljenja za društvene delatnosti i projekta razvoja GO stari grad, koja je jedan od partnera projekta iz naše zemlje.
Od učesnika kliničke studije u Beogradu se očekuje da dva do tri puta nedeljno, tokom perioda od 3 meseca, provedu 45 do 75 minuta u parkovima Kalemegdan, Košutnjak ili Ada Ciganlija. Od navedenih 45-75 minuta, predlaže se da se najmanje 30 minuta bude provedeno kroz šetnju, vožnju bicikla, korišćenje sprava za vežbanje na otvorenom, prema ličnim mogućnostima i sklonostima učesnika. Uslov je da tokom boravka nose narukvicu sa biosenzorima i uključe odgovarajuće aplikacije na svom telefonu. Rezultati merenja koristiće se za procenu uticaja poseta parkovima na zdravlje i emocionalni status učesnika.
. Očekuje se da će ova studija poboljšati fizičko, zdravstveno i mentalno zdravlje svih učesnika, a učešće u ovoj studiji je potpuno dobrovoljno. Napominjemo da zainteresovani Starograđani mogu učestvovati u kliničkoj studiji ako su punoletni, sa 18 ili više godina, i ako boluju od neke od sledećih bolesti, za koju uzimaju propisanu terapiju: angina pektoris – ishemijske bolesti srca, hipertenzije, stanja posle šloga, astme, hronične opstruktivne bolesti pluća, anksioznosti, depresije, gojaznosti, dijabetesa ili imate makar jedan od sledećih faktora rizika: povišen šećer u krvi, snižene vrednosti HDL holesterola, povišenu vrednost triglicerida, veliki obim struka. Takođe, uslov za učešće je i da se uzima terapija koje je nepromenjena najmanje mesec dana. Dovoljno je da su zainteresovani dobrog fizičkog stanja da mogu da posećuju parkove, da ne pate od teške bolesti, da posedu i znaju da koristite pametni telefon i da imaju uključen internet u paketu mobilnih podataka.
Važno je da se studija sprovodi u skladu sa važećim propisima o zaštiti podataka, tako da su svi lični podaci koji se prikupljaju u centralnu bazu podataka tj. imaju dodeljenu šifru. To znači da osobe koje vrše obradu podataka ne mogu da ih povežu sa ličnim podacima učesnika. Svojim potpisom na obrascu informisanog pristanka, učesnici daju saglasnost da istraživački tim čuva i obrađuje podatke u svrhu ove studije.
Prijave se vrše popunjavanjem prijavnog formulara, koji ni na koji način neće biti obavezujući. Tim projekta će pregledati popunjene prijave i kontaktirati one sugrađane koji ispunjavaju kriterijume za učešće u istraživanju.
Link za prijavni formular, kao i sve ostale informacije u vezi sa studijom „HEART” možete dobiti slanjem upita na e-mail: heart.misovic@gmail.com
Nakon prijave za učešće i popunjavanja formulara, lekar istraživač će utvrditi da li ispunjavate uslove za učešće u studiji. Onima koji ispunjavaju, biće poslata pozivnica za dolazak na prvi specijalistički pregled (kardiologa, endokrinologa, psihijatra ili pulmologa) u KBC „Dr Dragiša Mišović-Dedinje”. U skladu sa prirodom bolesti, prijavljeni će proći laboratorijske analize, i kroz specifične testove – ultrazvuk srca, spirometrija itd.
Takođe, učesnicima je obezbeđena narukvica koja ima za cilj da prikuplja biosignale, kao i aplikacije i odgovarajuća obuka za njihovo korišćenje, dobiće instrukcije za posete parkovima i popunjavanje posebno kreiranih upitnika. Nakon perioda od tri meseca, uz preduslov da su pratili instrukcije svog lekara, obaviće se kontrolni pregled, sa pravom da se zadrži narukvica.
Projekat „HEART” finansiran je iz EU programa „HORIZON2020 “, u kome učestvuje 19 partnerskih institucija iz Evrope. Koordinator projekta je Nacionalni Tehnički Univerzitet u Atini. Osim KBC „Dr Dragiša Mišović-Dedinje“, partneri iz Srbije su Gradska opština Stari grad, Institut za javno zdravlje Milan Jovanović Batut, Kompanija „EnPlus“ i Udruženje „Mikser“.