ODRŽIVI RAZVOJ ZA BOLJI I EFIKASNIJI STARI GRAD

Prezentacija „Strategije održivog razvoja opštine Stari grad“ i „Katastra zagađivača na teritoriji opštine Stari grad“danas je održana u svečanoj sali opštine. U njihovoj izradi učestvovao je tim profesora Univerziteta u Beogradu sa Šumarskog fakulteta i Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije (IAUS), kojim je rukovodio prof. dr Ratko Ristić. Skup je otvorila Mirjana Božidarević, predsednica GO Stari grad, a pored autora, prisustvovali su i Dejan Kovačević, načelnik Uprave opštine, članovi Veća opštine, gosti iz gradskih opština, grada Beograda, EPS-a, Stalne Konferencije gradova i opština, i mnogi drugi.

Gradska opština Stari grad je, u skladu sa savremenim tendencijama društvenog razvoja i stvaranjem ambijenta za predstojeće evropske integracije, pristupila izradi neophodnih strateških dokumenata kojima su formulisanje smernica za održive razvojne aktivnosti u periodu od narednih desetak godina (do 2020. godine), a imaju za cilj smanjenje zagađivača, razvoj urbanog turizma i prezentaciju kulturnog nasleđa na jednoj od najznačajnijih opština u Srbiji.

– Ovo su polazni dokumenti na osnovu kojih ćemo u vremenu koje dolazi napraviti akcione planove po oblastima i potruditi se da Stari grad još više unapredimo, da ga uslovno rečeno očistimo, jer katastar zagađivača pokazuje da imamo puno posla. Značaj strategije je veliki, jer hteli smo da to bude jedan sveobuhvatan dokument i bez toga mi ne možemo da konkurišemo kod Evropske Unije za programe i projekte, pa čak ni kredite koje bismo eventualno uzeli da bismo unapredili opštinu Stari grad i da bismo učinili život našim sugrađanima što kvalitetnijim i boljim. Istakla bih dve oblasti koje su jako važne u strategiji, a to je energetska efikasnost i zaštita životne sredine. Postoje naravno i drugi društveno ekonomski i kulturni, turistički aspekti strategije, ali mislim da ćemo ovome posvetiti najveću pažnju, kao i ekonomskom razvoju opštine. Želim da se zahvalim članu Veća Milanu Majstoroviću, koji je inicirao i rukovodio izradom ovih strateških dokumenata – rekla je Mirjana Božidarević, predsednica GO Stari grad.

Ratko Ristić je rekao da ovi strateška dokumenti obuhvataju celokupan privredni, ekonomski, kulturni, turistički i prirodni potencijal opštine Stari grad.

– Sagledavaju se svi ti potencijali vrlo detaljno, pravi se presek stanja i definišu se neke vizije budućeg razvoja, kako bi opština imala osnovu i bazni dokument na osnovu koga bi po sektorima posle mogla da artikuliše optimalne obimne aktivnosti i načine na koje će se to kontinuirati. Jedan od vrlo važnih segmenata izrade ovih dokumenta bilo je određivanje nekih kritičnih tačaka, pošto je ovo centralna opština, koja predstavlja figurativno rečeno kapiju Srbije. Nalazi se u samom srcu administrativnog dela Beograda u kome su gotovo sve najvažnije državne institucije. Potrebno je da se sa te strane imidž opštine Stari grad unapredi do najboljeg mogućeg nivoa – dodao je Ristić.