U Ambasadi Slovenije u Beogradu danas je održan prijem povodom 100. rođendana najstarijeg građanina opštine Stari grad, inženjera građevine Odona Vertovšeka, poreklom Slovenca. Pored brojnih prijatelja i članova Srpsko – slovenačkog udruženja “Sava”, svečanosti su prisustvovali Mirjana Božidarević, predsednica Gradske opštine Stari grad i Jadranka Šturm, otpravnik poslova Ambasade Republike Slovenije.
“Velika mi je čast što danas mogu da čestitam u ime slovenačke ambasade 100. rođendan najstarijem Slovencu u Beogradu, a verovatno i u celoj Srbiji, gospodinu Odonu Vertovšeku. Moram reći da je on prvi i jedini čovek kome čestitam 100. rođendan”, pozdravila je slavljenika Jadranka Šturm, otpravnica poslova slovenačke ambasade u Srbiji.
Vertovšek, veoma vitalan i živog sećanja, ispričao je okupljenima na prijemu da u Beogradu živi od 1927. kada je u tadašnjoj prestonici Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca upisao Kraljevsku vojnu akademiju, dok je kao vojni stipendista 1939. završio građevinski fakultet u činu kapetana inžinjersko tehničke struke.
Objasnio je da je izabrao vojsku, jer potiče iz siromašne porodice koja nije mogla da finansira njegovo školovanje, a i, kako je dodao, “u vojsci su tada bile najbolje plate”.
Posle Drugog svetskog rata primljen je kao građevinski stručnjak u JNA na mesto načelnika građevinskog odeljenja beogradske armijske oblasti, a 1970. je penzionisan kao glavni vojni građevinski inspektor za sve zgrade pod komandom JNA.
Jadranka Šturm je podsetila da je Vertovšek bio jedan od glavnih inženjera za sve vojne objekte u bivšoj Jugoslaviji, kao i jedan od glavnih u obnovi Skoplja posle zemljotresa 1960, i Banjaluke posle potresa 1969.
“Gradio sam stadion “Partizan”, prve stambene objekte na Novom Beogradu, vršio restauraciju zidina na Kalemegdanu i još mnogo toga”, dodao je Vertovšek.
Predsednica opštine Stari grad Mirjana Božidarević predala je Vertovšeku kao rođendanski poklon opštinski grb i poželela mu da i “sledećih 100 godina provede u zdravlju i veselju”, na šta je Vertovšek sa osmehom odgovorio: “To je nemoguće”.
Govoreći o Drugom svetskom ratu i svom boravku u nemačkim logorima, istakao je da mu je pomoglo da preživi sve muke to što nije bio “predebeo”.
I danas vitak, Vertovšek se sve vreme stojeći, blago oslonjen na štap, sećao najupečatljivijih detalja iz svog života u Beogradu u kome je, kako je rekao, ostao jer ga je zavoleo, zbog supruge koja je bila Srpkinja i jer su “ovde svi moji prijatelji”.
Gordana Ninković – Novinska agencija Beta
Video materijal možete preuzeti sa sajta www.infobiro.tv